Gå til søgefunktion Gå til indhold

Din browser er forældet. For en bedre og mere sikker brugeroplevelse anbefaler vi, at du benytter en anden browser.

Vores organisation

Bestyrelsen vælges på den årlige generalforsamling og har som primær opgave at påse, at Investeringsforvaltningsselskabet drives forsvarligt og i tråd de gældende regler.

Bestyrelse

Bestyrelsen i Investeringsforvaltningsselskabet SEBinvest A/S består af tre medlemmer, hvor nogle er bestyrelsesmedlemmer i en række foreninger, IFS SEBinvest forvalter. 

Annette Larsen

Direktør

Født 1968.

I bestyrelsen for selskabet siden 2020.

Bestyrelsesmedlem i:

  • Investeringsforeningen SEBinvest (F)
  • Investeringsforeningen Wealth Invest (F)
  • Kapitalforeningen SEBinvest II (F)
  • Kapitalforeningen SEB Kontoførende (F)
  • Kapitalforeningen Wealth Invest (F)
  • Kapitalforeningen KAB / Lejerbo Invest (F)
  • Fondsmæglerforeningen
  • Fundamental Fondsmæglerselskab A/S (F)
  • Kokkedal Golfklub
  • Kinraden ApS

 

Henrik Parkhøi

Direktør Fondsmæglerselskabet Maj Invest A/S

Cand.scient.oecon., født 1972

I bestyrelsen for Selskabet siden 2013.

Bestyrelsesmedlem i:

  • Maj Bank A/S
  • Maj Invest South America S.A.

 

Mikkel Fritsch

Partner, Gorrisen Federspiel

Advokat., født 1975

I bestyrelsen for Selskabet siden 2021.

Bestyrelsesmedlem i:

  • Investeringsforeningen SEBinvest
  • Investeringsforeningen Wealth Invest
  • Kapitalforeningen SEBinvest II
  • Kapitalforeningen SEB Kontoførende
  • Kapitalforeningen Wealth Invest
  • Kapitalforeningen KAB / Lejerbo

 

Svend Erik Andersen

CEO, STAÏ Aps 

Født 1959 

I bestyrelsen for Selskabet siden 2021.

 

Direktion

Administrerende direktør i Investeringsforvaltningsselskabet SEBinvest A/S

Lise Bøgelund Jensen

Administrerende direktør, daglig ledelse.......

Direktør siden: 2021

Uddannelse: Cand.jur

Tidligere ansættelser:

  • Head of Legal i Sparinvest S.A

Medarbejdere

Lise Bøgelund Jensen

Chief Executive Officer
lise.bogelund.jensen@seb.dk

Christina M. Jensen

Cheif Operating Officer
christina.jensen@seb.dk
Ansvar: Dokumenter og compliance 

Kenn Nilsson

Head of Risk Management
kenn.nilsson@seb.dk
Ansvar: Risikostyring 

Mikkel Busk

Risk Manager
mikkel.busk@seb.dk
Ansvar: Risikostyring 

Anne Katrine Vagnby

Senior Fund Associate
anne.katrine.vagnby@seb.dk
Fund Legal

Katrine Bang

Manager
katrine.bang @seb.dk
Fund administration

Line Isager Larsen

Senior Analyst
Management & Board Secretariat

line.isager@seb.dk
Ansvar: Bestyrelsessupport og dokumenter 

Jan Flaaris

Senior Controller
jan.flaaris@seb.dk
Ansvar: Økonomirapportering, indberetninger 

Birgit la Cour Petersen

Senior Controller
birgit.la.cour.petersen@seb.dk
Ansvar: Økonomirapportering, indberetninger, skat 

Rikke Høberg

Senior Controller, Team leader
Valuation & Reporting
rikke.hoberg@seb.dk
Ansvar: Handelspriser, informationssystemer 

Tina Hansen

Controller
Valuation & Reporting
tina.hansen@seb.dk
Ansvar: NAV, bogføring

Nikolaj Krenzen

Fund Manager
nikolaj.krenzen@seb.dk
Ansvar: Rådgiverkontakt

Michael Rosner 

Fund Manager
michael.rosner@seb.dk
Ansvar: Handelspriser, informationssystemer 

Mads Wøidemann

Fund Manager
mads.woidemann@seb.dk
Ansvar: Handelspriser, informationssystemer 

Daniel Heinrichsen

Fund Manager
daniel.heinrichsen@seb.dk
Ansvar: Rådgiverkontakt

Rasmus Joakim Nielsen

Assistant Controller
Valuation & Reporting
rasmus.joakim.nielsen@seb.dk
Ansvar: Rapportering, ad hoc opgaver

Morten Bast Hall

Assistant Controller
Valuation & Reporting
morten.hall@seb.dk
Ansvar: Rapportering, ad hoc opgaver

Tobias Knudstrup

Assistant Fund Legal Associate
Tobias.knudstrup@seb.dk
Ansvar: Dokumenter, ad hoc opgaver

Andreas Kjær 

Assistant Fund Manager
andreas.kjaer@seb.dk
Ansvar: Handelspriser, informationssystemer, rådgiverkontakt