Gå til søgefunktion Gå til indhold

Vores organisation

Bestyrelsen vælges på den årlige generalforsamling og har som primær opgave at påse, at Investeringsforvaltningsselskabet drives forsvarligt og i tråd de gældende regler.

Bestyrelse

Bestyrelsen i Investeringsforvaltningsselskabet SEBinvest A/S består af tre medlemmer, hvor nogle er bestyrelsesmedlemmer i en række foreninger, IFS SEBinvest forvalter. 

Annette Larsen

Direktør

Født 1968.

I bestyrelsen for selskabet siden 2020.

Bestyrelsesmedlem i:

  • Investeringsforeningen SEBinvest (F)
  • Investeringsforeningen Wealth Invest (F)
  • Kapitalforeningen SEBinvest II (F)
  • Kapitalforeningen SEB Kontoførende (F)
  • Kapitalforeningen Wealth Invest (F)
  • Kapitalforeningen KAB / Lejerbo Invest (F)
  • Fondsmæglerforeningen
  • Fundamental Fondsmæglerselskab A/S (F)
  • Kokkedal Golfklub
  • Kinraden ApS

 

Henrik Parkhøi

Direktør Fondsmæglerselskabet Maj Invest A/S

Cand.scient.oecon., født 1972

I bestyrelsen for Selskabet siden 2013.

Bestyrelsesmedlem i:

  • Maj Bank A/S
  • Maj Invest South America S.A.

 

Mikkel Fritsch

Partner, Gorrisen Federspiel

Advokat., født 1975

I bestyrelsen for Selskabet siden 2021.

Bestyrelsesmedlem i:

  • Investeringsforeningen SEBinvest
  • Investeringsforeningen Wealth Invest
  • Kapitalforeningen SEBinvest II
  • Kapitalforeningen SEB Kontoførende
  • Kapitalforeningen Wealth Invest
  • Kapitalforeningen KAB / Lejerbo

 

Svend Erik Andersen

CEO, STAÏ Aps 

Født 1959 

I bestyrelsen for Selskabet siden 2021.

 

Direktion

Administrerende direktør i Investeringsforvaltningsselskabet SEBinvest A/S

Lise Bøgelund Jensen

Administrerende direktør, daglig ledelse.......

Direktør siden: 2021

Uddannelse: Cand.jur

Tidligere ansættelser:

  • Head of Legal i Sparinvest S.A

Medarbejdere

Lise Bøgelund Jensen

Direktør
lise.bogelund.jensen@seb.dk

Christina M. Jensen

Administrationschef
christina.jensen@seb.dk
Ansvar: Dokumenter og compliance 

Kenn Nilsson

Head of Risk Management
kenn.nilsson@seb.dk
Ansvar: Risikostyring 

Katrine Bang

Administrativ medarbejder
katrine.bang@seb.dk
Ansvar: Dokumenter og hjemmeside

Anne Katrine Vagnby

Fund Associate
anne.katrine.vagnby@seb.dk
Ansvar: Dokumenter

Carsten Lerche Villadsen

Regnskabsansvarlig
carsten.lerche.villadsen@seb.dk
Ansvar: Økonomirapportering, indberetninger 

Birgit la Cour Petersen

Senior Controller
birgit.la.cour.petersen@seb.dk
Ansvar: Økonomirapportering, indberetninger, skat 

Tina Hansen

Controller
tina.hansen@seb.dk
Ansvar: NAV, bogføring

Rikke Høberg

Fund Manager
rikke.hoberg@seb.dk
Ansvar: Handelspriser, informationssystemer 

Michael Rosner 

Fund Manager
michael.rosner@seb.dk
Ansvar: Handelspriser, informationssystemer 

Mads Wøidemann

Fund Manager
mads.woidemann@seb.dk
Ansvar: Handelspriser, informationssystemer 

Nikolaj Krenzen

Fund Manager
nikolaj.krenzen@seb.dk
Ansvar: Rådgiverkontakt

Daniel Heinrichsen

Fund Manager
daniel.heinrichsen@seb.dk
Ansvar: Rådgiverkontakt

Mikkel Busk

Risk Manager
mikkel.busk@seb.dk
Ansvar: Risikostyring 

Rasmus Joakim Nielsen

Studentermedhjælp
rasmus.joakim.nielsen@seb.dk
Ansvar: Rapportering, ad hoc opgaver