Gå til søgefunktion Gå til indhold

Her finder du login til netbanken.

Vores organisation

Bestyrelsen vælges på den årlige generalforsamling og har som primær opgave at påse, at Investeringsforvaltningsselskabet drives forsvarligt og i tråd de gældende regler.

Bestyrelse

Bestyrelsen i Investeringsforvaltningsselskabet SEBinvest A/S består af tre medlemmer, hvor nogle er bestyrelsesmedlemmer i en række foreninger, IFS SEBinvest forvalter. 

Annette Larsen

Direktør

Født 1968.

I bestyrelsen for selskabet siden 2020.

Bestyrelsesmedlem i:

  • Investeringsforeningen SEBinvest
  • Investeringsforeningen Wealth Invest
  • Kapitalforeningen SEBinvest II
  • Kapitalforeningen SEB Kontoførende
  • Kapitalforeningen Wealth Invest
  • Kapitalforeningen KAB / Lejerbo Invest
  • Fondsmæglerforeningen
  • Fundamental Fondsmæglerselskab A/S (F)
  • Kokkedal Golfklub
  • Kinraden ApS

 

Henrik Parkhøi

Direktør Fondsmæglerselskabet Maj Invest A/S

Cand.scient.oecon., født 1972

I bestyrelsen for Selskabet siden 2013.

Bestyrelsesmedlem i:

  • Maj Bank A/S
  • Maj Invest South America S.A.

 

Morten Amtrup

Direktør, Vilvorde Invest ApS

Cand.oecon., født 1963

I bestyrelsen for Selskabet siden 2012.

Bestyrelsesmedlem i:

  • Investeringsforeningen SEBinvest
  • Investeringsforeningen Wealth Invest
  • Kapitalforeningen SEBinvest II
  • Kapitalforeningen SEB Kontoførende
  • Kapitalforeningen Wealth Invest
  • Kapitalforeningen KAB / Lejerbo Invest
  • Ejendomsselskabet Hellebro A/S

 

Direktion

Administrerende direktør i Investeringsforvaltningsselskabet SEBinvest A/S

Lise Bøgelund Jensen

Administrerende direktør, daglig ledelse.......

Direktør siden: 2021

Uddannelse: Cand.jur

Tidligere ansættelser:

  • Head of Legal i Sparinvest S.A

Medarbejdere

Lise Bøgelund Jensen

Direktør
lise.bogelund.jensen@seb.dk
Ansvar: - 

Christina M. Jensen

Administrationschef
christina.jensen@seb.dk
Ansvar: Dokumenter og compliance 

Kenn Nilsson

Head of Risk Management
kenn.nilsson@seb.dk
Ansvar: Risikostyring 

Katrine Bang

Administrativ medarbejder
katrine.bang@seb.dk
Ansvar: Dokumenter og hjemmeside

Anne Katrine Vagnby

Fund Associate
anne.katrine.vagnby@seb.dk
Ansvar: Dokumenter

Carsten Lerche Villadsen

Regnskabsansvarlig
carsten.lerche.villadsen@seb.dk
Ansvar: Økonomirapportering, indberetninger 

Birgit la Cour Petersen

Senior Controller
birgit.la.cour.petersen@seb.dk
Ansvar: Økonomirapportering, indberetninger, skat 

Tina Hansen

Controller
tina.hansen@seb.dk
Ansvar: NAV, bogføring

Rikke Høberg

Fund Manager
rikke.hoberg@seb.dk
Ansvar: Handelspriser, informationssystemer 

Michael Rosner 

Fund Manager
michael.rosner@seb.dk
Ansvar: Handelspriser, informationssystemer 

Mads Wøidemann

Fund Manager
mads.woidemann@seb.dk
Ansvar: Handelspriser, informationssystemer 

Nikolaj Krenzen

Fund Manager
nikolaj.krenzen@seb.dk
Ansvar: Rådgiverkontakt

Daniel Heinrichsen

Fund Manager
daniel.heinrichsen@seb.dk
Ansvar: Rådgiverkontakt

Rasmus Joakim Nielsen

Studentermedhjælp
rasmus.joakim.nielsen@seb.dk
Ansvar: Rapportering, ad hoc opgaver